Naše volné jízdy a závody jsou určeny komukoliv, kdo vlastní silniční motocykl v dobrém technickém stavu a má zájem se účastnit námi pořádaných akcí.
Akce jsou tedy vhodné i pro silniční motocykly s registrační značkou („SPZ“), úplné začátečníky nebo začátečnice. Druh silničního motocyklu nehraje roli, závody vyhodnocujeme i pro „naháče“ – třída NAKED. K účasti v závodu není potřeba závodní licence – závodit může každý. Pro začátečníky nebo ty, kteří jsou na okruhu poprvé, máme k dispozici bezplatné instruktory. Není problém se zeptat na cokoliv nebo se svézt pod dohledem zkušeného závodníka.
INSTRUKTOŘI ZDARMA
Po dobu volných jízd jsou pro zájemce k dispozici instruktoři, kteří se bezplatně svezou s žáky a poradí.
Instruktoři jsou připraveni pro 1-3 rozjížďky a je nutné si zvoleného instruktora předem rezervovat. Rezervace začíná daný den od 8:00 v boxech instruktorů systémem, kdo dřív přijde, ten dřív jede.
K dispozici budou na různých termínech tito instruktoři:
· Michal Filla
· David Ouředníček
· Martin Němeček
· Jiří Kadeřábek
CO JE POTŘEBA
Stačí pouze uskutečnit rezervaci a vlastnit motocykl v dobrém technickém stavu.
Motocykl může být jak okruhový, tak i libovolný silniční s registrační značkou („SPZ“). Oba druhy ale musí splňovat naše technické předpisy. Pokud takový motocykl vlastníš, stačí už jen udělat rezervaci daného termínu a uhradit dle platebních instrukcí. Platit lze i na místě, ale za standardních cenových podmínek. Čím dříve registraci a platbu provedeš, tím větší cenové zvýhodnění dostaneš.
Na místě je možné nakoupit pneumatiky, přezout kola (200 Kč za kolo), nakoupit náhradní díly.
JAK PROBÍHÁ OKRHOVÝ DEN
Jak to u nás chodí a co tě čeká, se dočteš v následujících řádcích.
7:00
· I když první jízdy začínají z pravidla v 9:00, je potřeba dorazit na okruh mnohem dříve. Doporučuje se minimálně v 7:30. Dorazit lze i den před v podvečerních hodinách. Okruh disponuje elektrickými přípojkami a sociálním zařízením se sprchami.
· Jakmile dorazíš na okruh a vybereš si vhodné volné místo pro zázemí.
· Po vyložení motocyklu je potřeba se je potřeba svůj stroj připravit na technickou přejímku, kde zkontrolujeme pár základních věcí, brzdový systém, případné úniky oleje atd. (více informací o technických předpisech zde). Případné drobné nedostatky ti rádi pomůžeme odstranit, rozhodně není třeba se ničeho obávat. Cílem technické přejímky je především tvoje bezpečnost a tvého okolí.
7:30 - 8:20
· První je potřeba se registrovat na formální přejímce, která se koná v jednom z krajních boxů. Zde si převezmeš časový harmonogram, samolepku s výkonnostní skupinou, samolepku se startovním číslem, podepíšeš registrační papíry a domluvíš se na dalších potřebných informacích či pokynech. Je potřeba počítat s tím, že všichni jezdci se začnou registrovat v podobný čas a může vznikat fronta – proto je dobré dorazit co nejdříve nebo den předem večer, kdy je možné též provést formální přejímku. Pokud se registruješ online předem, bude formální přejímka jednodušší, rychlejší a také levnější.
· Ihned po registraci si většinou ve stejném boxu vyzvedneš transpondér (měřicí zařízení časomíry, které ti bude měřit čas na kolo), který ti bude vydán proti jednomu osobnímu dokladu.
· Následně je potřeba opět navštívit místo formální přejímky, kde bude pověřená osoba agentury provádět technickou kontrolu stroje. Zkontrolovaný stroj bude náležitě označen samolepkou.
· Pak už jen nalepit samolepky výkonnostní skupiny + startovního čísla na viditelnou přední část motorky a připevnit povinný transpondér na vhodné místo. To je důležité hlavně z finančního hlediska, jelikož za ztrátu nebo zničení transpondéru si pronajímatel časomíry účtuje 400 €. Držák transpondéru musí být pevně zafixován. Transpondér se pak k držáku zafixuje závlačkou v horní části držáku.
· Následně už jen nasadit nahříváky pneumatik (pokud jimi disponuješ), zkontrolovat tlak v pneumatikách a připravit vše na čas své první jízdy.
· V případě zájmu o instruktora musíš navštívit box označený jako instruktor point a rezervovat si jízdu.
· Ničeho se neboj, se vším ti rádi poradíme na technické přejímce nebo kdykoliv jindy.
8:20 – 8:40
· Kolem 8:30 se vždy koná krátká rozprava s jezdci, kde si řekneme základní informace k dané akci a zopakujeme to nejdůležitější, co je nutné bezpodmínečně znát. Účast na rozpravě s jezdci je povinná.
9:00 – 18:00
· Dle časového harmonogramu startuješ v jedné ze čtyř výkonnostních skupin. První kola se snaž seznámit se stavem a profilem dráhy, rozjezdit se a pak můžeš postupně zrychlovat. Přemíra motivace může být důvodem zbytečných pádů. Každý jede samozřejmě podle svých zkušeností a schopností.
· Dopoledne jsou ještě další 2 rozjížďky, které jsou v případě dnů se závody kvalifikační.
· O polední pauze kolem 13:00 probíhá pokud je to možné přeskupení dle zajetých časů. Proto je důležité sledovat vývěsku odpoledních rozjížděk. V případě dne se závody bude zveřejněn start jednotlivých tříd dle kvalifikačních časů. Do závodů je nutné se přihlásit.
· Odpoledne jsou další 3 rozjížďky nebo 1 rozjížďka se závodem a open pitlane (volná trať bez rozřazení do skupin).
18:00
· Na konci jednodenní nebo dvoudenní akce nesmíš zapomenout vrátit transpondér a vyzvednout si osobní doklad z depositu.
· Na konci prvního ze dvou dnů se koná agenturní losovačka o zajímavé ceny pro účastníky dvoudenní akce.
TECHNICKÉ PŘEDPISY
Motocykl a vybavení jezdce musí splňovat tyto minimální technické předpisy pro bezpečnost jezdce a všech účastníků jízd a závodů.
Pokud jezdec nesplní tyto předpisy, bude mu bez náhrady zakázán vstup na trať a účast na akci.
MOTOCYKL:
· Dobrý technický stav je základem.
· Všechny části motocyklu musí být pevně přimontovány a zajištěny.
· Všechny kapaliny musí být zajištěny proti samovolnému úniku.
· Obě brzdy musí být plně funkční a brzdové systém bez výrazného opotřebení.
· Obě pneumatiky bez výrazného opotřebení. Jsou povoleny pneumatiky bez homologace pro silniční provoz, pneumatiky bez vzorku – slick a speciální pneumatiky na mokro.
· Úpravy motocyklu směřující ke zvýšení výkonu nejsou omezeny, ale nesmí být na úkor bezpečnosti a funkčnosti. V případě účasti motocyklu v závodu nesmí odporovat třídě, ve které jezdec startuje.
· Laděná koncovka nebo výfukový systém je povolen, ale nesmí odporovat omezením jednotlivých okruhů.
· Veškeré skleněné nebo plastové části (u kterých hrozí roztříštění na kousky) musí být demontovány případně řádně zalepeny kvalitní textilní páskou po celé své ploše. Jedná se především o světla, blinkry a zpětná zrcátka.
· Veškeré nepotřebné příslušenství jako například kufry, tankvaky, navigace a další musí být demontovány.
· Držák transpondéru musí být pevně uchycen, né výše než 120 cm od země a neměl by být zakrytý kovy nebo karbonovými díly.
· Samolepky identifikující výkonnostní skupinu, startovní číslo a splněnou technickou přejímku musí být umístěny na dobře viditelném místě v přední části motocyklu. Ideálně na plexi štítku, masce nebo světle.
JEZDEC:
· Motocyklové oblečení se zabudovanými chrániči. Doporučujeme kožené a ideálně ve variantě jednodílné kombinézy s kolenními slidery. Slidery nesmí být s kovovými částmi!
· Integrální helma. Je povolena i odklápěcí ale nedoporučuje se.
· Silniční boty. Doporučujeme ve vysokém provedení.
· Kožené rukavice. Doporučujeme v dlouhém provedení.
· Páteřový chránič. Doporučujeme i chránič hrudníku.
· Veškeré vybavení musí být v použitelné kondici, řádně upevněno, určeno pro použití na motocyklu a splňující české normy. Doporučují se s maximálními prvky ochrany.
· Jezdec musí mít dobře zvládnuté ovládání motorky a musí být ve skvělém fyzickém i duševním stavu.
· Jezdec nesmí být pod vlivem alkoholu, drog či jiných návykových látek.
· Jezdci mladší 18 let musí na výzvu předložit písemné potvrzení zákonného zástupce, který souhlasí s účastí nezletilého jezdce. Vždy ho ale musí mít na okruhu u sebe.
ZÁSADY JÍZDY PO OKRUHU
Při jízdě po okruhu je třeba v zájmu zachování maximální bezpečnosti dodržovat některá základní pravidla bezpečné jízdy po okruhu.
Zde jsou základní zásady, jejichž dodržování ti zajistí bezpečnou účast na akci.
· Při vjezdu na dráhu nesmíš ohrozit ostatní. Na dráhu vjížděj tak, abys nekřížil dráhu jezdcům, kteří již jedou po okruhu obvykle mnohem vyšší rychlostí než ty. Jejich možnosti při vyhýbání jsou omezené. Platí jednoduché pravidlo – drž se vpravo. Stejně tak při opouštění dráhy jen s tím rozdílem, že jakmile začneš zpomalovat a opouštět trať zvedni zřetelně ruku, aby jezdci za tebou věděli, že se chystáš opustit trať.
· Nájezd a výjezd z dráhy je možný pouze na jednom místě a to na startovní a cílové rovince. Ostatní výjezdy z dráhy po celé délce okruhu slouží pouze k nouzovému opuštění trati. V žádném případě neslouží k vjezdu na trať. Opustíš-li trať, musíš se do prostoru startu a cíle dostat zpět po obslužné komunikaci podél dráhy, které k tomuto účelu slouží.
· Začni pomalu. Obětuj jedno až dvě kola na začátku pro zahřátí pneumatik tvého motocyklu a nesnaž se ihned lámat osobní rekordy. Bez zahřátých pneumatik bude mít tvoje rychlá jízda ještě rychlejší konec.
· Sleduj pouze dění před tebou. To co se děje za tebou mají na starosti jezdci za tebou. Snaž se jet tak, abys pro jezdce za tebou byl co nejvíce čitelný. To znamená…
· Drž zvolenou stopu (i když není ideální) a neprováděj náhlé a nečekané změny směru jízdy. Můžeš tím ohrozit rychlejší jezdce za tebou snažící se odhadnout tvou stopu. Nejsou totiž připraveni reagovat na náhlé změny směru tvé jízdy.
· Na rovinkách se snaž držet rychlost a neohrožuj jezdce nečekaným bezdůvodným zpomalením.
· Jak v zatáčkách, tak na rovinkách, jeď plynule a předvídatelně. Na rychlosti nezáleží. Pomalý jezdec, který jede plynule je méně nebezpečný pro ostatní než nevyzpytatelný střelec často měnící styl jízdy.
· V případě, že tě postihne nehoda nebo technická závada, tak nezůstávej na dráze nebo ve výjezdové zóně, ale co nejrychleji opusť dráhu či výjezdovou zónu. Dbej pokynů traťových komisařů a odejdi za svodidla nebo na jiné bezpečné místo. Odvoz nepojízdného stroje zajistí obsluha okruhu!
· Zastavení na dráze je přísně zakázáno. Ohrožuješ tím ostatní jezdce. Zastavení není dovoleno ani v případě, že vidíš zraněného jezdce či chceš pomoci s odstraněním havarovaného stroje.
Tyto činnosti zajišťuje lékařská služba a obsluha okruhu, která je koordinována přímo z dispečinku, který sleduje pomocí kamerového systému dění na dráze. Pokud vidíš havarovanou motorku nebo jinou překážku na trati zvolni, zvedni ruku, nepředjížděj, bezpečně se vyhni a pokračuj dále až do depa.
· Věnuj maximální pozornost vlajkové signalizaci traťových komisařů a zapamatuj si význam základních vlajek. Řiď se pokyny a příkazy traťových komisařů. Vlajková signalizace je jediným prostředkem mezi traťovými komisaři a jezdci, proto průběžně sleduj stanoviště komisařů podél trati.
· K jízdě slouží pouze závodní dráha a nájezdové/výjezdové části trati, po kterých se pohybuješ pouze ve směru jízdy tratě. Ostatní komunikace v areálu mají svá pravidla pro pohyb osob a platí na nich pravidla pro provoz na silničních komunikacích. Maximální povolená rychlost je 20 km/h a v nájezdových/výjezdových částech trati 60 km/h. Za překročení rychlosti tě může čekat pokuta nebo zamezení dalšího přístupu na trať. Pohybujte se pouze ve veřejných zónách areálu, a pokud není výslovně povoleno, je přístup do prostoru za boxy zakázán.
Vždy si důkladně přečti prohlášení, které na místě podepisuješ a řiď se jím!
VLAJKOVÁ SIGNALIZACE
Pro komunikaci mezi traťovými komisaři a jezdci na dráze slouží vlajková signalizace, kterou by měl každý jezdec znát.
· Červená vlajka
Signalizuje zastavení závodu nebo tréninku, všichni musí zpomalit a být připraveni zastavit a vrátit se do boxu. Předjíždění je zakázáno.
· Žlutá vlajka
Signalizuje nebezpečí na trati. Předjíždět se nesmí od žluté vlajky, až ke stanovišti traťového komisaře, kde již visí zelená vlajka. Používá se ve více variantách:
1. Jedna vlajka v pohybu znamená nebezpečí na trati. Zpomalte, nepředjíždějte, buďte připraveni změnit směr.
2. Dvě vlajky v pohybu znamenají větší překážku na trati. Zpomalte, nepředjíždějte, buďte připraveni třeba i zastavit.
3. Vlajka visí na stanovišti traťového komisaře, které přímo předchází nebezpečnému místu.
· Žlutá vlajka s červenými pruhy
V klidu, oznamuje jezdcům, že přilnavost trati se zhoršila v zóně za vlajkou kvůli přítomnosti např. oleje nebo vody.
· Modrá vlajka
V pohybu oznamuje jezdci, že bude předjet rychlejším jezdcem. Když vlajka visí na výjezdu z boxu, pak signalizuje jezdci najíždějícímu na trať, že se po dráze blíží rychlejší jezdec.
· Bílá vlajka
Na trati je ambulance nebo jiné vozidlo. Předjíždění je zakázáno, pokud se nejedná o daleko pomalejšího jezdce.
· Zelená vlajka
Trať je opět volná. Je použitá na stanovištích traťového komisaře bezprostředně za nehodou, která si vyžádala použití jedné nebo více žlutých vlajek.
· Černá vlajka
Ukazuje se na startovní čáře společně se startovním číslem. Jezdec musí v dalším kole zastavit v boxu nebo na místě k tomu určeném. Jestliže jezdec z jakéhokoliv důvodu nereaguje, vlajka se neukazuje více než čtyři po sobě jdoucí kola.
· Černá vlajka s oranžovým pruhem
Vlajka se ukazuje společně se startovním číslem jezdce, který má mechanické problémy ohrožující jeho nebo jiné a znamená, že musí v dalším kole zastavit v boxu.
Když jsou mechanické problémy odstraněny ke spokojenosti hlavního technického komisaře, jezdec může pokračovat v závodě.
· Šachovnicová vlajka
Ukazuje se v pohybu na cílové čáře a znamená ukončení tréninku nebo závodu.
· Bílá vlajka s diagonálním červeným křížem
Vlajka vyvěšená v klidu na stanovištích traťových komisařů. Signalizuje kapky deště v daném úseku trati.