Březen 31

Kamil Holán o pneu Michelin

napsáno pod: Hlavní napsal: Kamil HOLÁN

 

Michelin Power Slick Evo: kvalitní alternativa pro hobbíky

 

Okruhová sezona motorek právě začíná, a tak jistě všichni adrenalinoví nadšenci horečnatě připravují svoje jednostopé miláčky na řádění po českých i zahraničních okruzích.

Nejbolavějším bodem rozpočtu pro běžného motorkáře je položka pro obutí stroje. Černé zlato, které je základem kvalitního a hlavně bezbolestného zážitku, je jak všichni víme, to nejdražší, za co musíme být připraveni utratit peníze. A navíc tak rychle mizí. Obzvlášť na litrových motorkách, tam je spotřeba klidně i několik zadních gum za jeden den strávený na okruhu.

  

 

Michelin v ME Superbike jako výhradní dodavatel

V loňském roce jsem měl šanci startovat v závodě španělského mistráku, který je povýšen na mistrovství evropy v kategorii Superbike. S tím souviselo hned několik pro mě nových zkušeností. Za prvé to byla trať v Jerezu, kde jsem do té doby nikdy nestartoval. Za druhé velmi rychlí jezdci z celé evropy, kteří letěli už od prvních volných tréninků jako šílenci. A jako další veliká neznámá pro mě byly pneumatiky Michelin, které jsou povinně předepsané pro všechny účastníky kategorie Superbike.

Při předchozí konzultaci  s Davidem Ouředníčkem, majitelem agentury DAFIT FILLA Racing Agency, který je zároveň prodejcem pneumatik Michelin, jsem zjistil, že na závody budeme používat typ Michelin Slick Ultimate  v různých směsích. Tyhle pneumatiky nejsou bohužel běžně v prodeji, proto jsem dostal od Davida na vyzkoušení pneumatiky s označením Michelin Power Slick Evo. Měla to být trochu civilnější varianta hladkých pneumatik určených pro závodníky.

 

Překvapivě dobrá odezva

V Jerezu mě před závodama čekaly ještě dva dny testování, tak jsem měl možnost nejen pěkně nastudovat trať, ale taky pořádně se vyznat ve všech pneumatikách, které Michelin nabízel. Velkou pomocí mi byl servis samotného výrobce, který přímo na okruhu fungoval perfektně. Když už nemůžete jet pneumatiky jiného výrobce, tak se o vás aspoň pěkně starají a technici opravdu pravidelně obcházeli všechny závodníky a radili, jaké směsi při jakých teplotách mám zkoušet.

 

Já jsem si na úvod nachystal na zadek i na předek Eva připravené od Davida. Vůbec jsem nevěděl co mám čekat, tak jsem prostě vyrazil a snažil se jen kroužit po okruhu a spíš poznávat trať než se soustředit na chování pneumatik. Už po pár kolech jsem zjistil, že se pneumatikám opravdu nevěnuju. To bylo z toho důvodu, že prostě fungovaly překvapivě dobře a nerozptylovaly mě nějakým varováním nebo nervózním chováním.

 

Když jsem si začal na okruhu trochu věřit, začal jsem přidávat a přece jen už trochu dávat pozor na to, jakou odezvu od obou kol dostávám. Přední pneumatika byla ve všech situacích naprosto klidná a čitelná. Grip byl skvělý jak při brždění, tak ve velkých náklonech. Tohle mi dalo opravdu jistotu a dobrý pocit pro další testování.

Zadní pneumatika se chovala v podstatě stejně jako přední, jen na ní bylo trochu znát, že použitá směs tady při už hodně ostrém tempu trochu ztrácela přilnavost. Musím ale říct, že to bylo až ve chvílích, kdy jsem už fakt tahal hodně za plyn a dostával se do ostrého závodního tempa.

  

 

Nájezd srovnatelný s konkurencí

Další hodně důležitá věc, kterou jsem chtěl zjistit bylo, kolik pneumatiky vydrží a najedou kol a hlavně, jak se začnou chovat, když se více opotřebují. Tohle bylo naštěstí hodně v klidu, protože přední pneumatika byla po celém dni testování pořád ve skvělém stavu bez známek výrazného opotřebení. Proto bylo i chování předního kola po celou dobu pořád stejně dobré a já se mohl na grip stoprocentně spolehnout.

U zadního kola už to tak pochopitelně nebylo, protože dvě stě koní mého BMW umí zadek roztrhat většinou už po pár rozjížďkách. Tady se měnila s přibývajícím opotřebením i přilnavost.  Motorka začala postupem času na výjezdech lehce klouzat, nicméně nešlo o žádné strašidelné smyky. Pneumatika prostě dala jasně a zřetelně najevo, že už nezvládá pobírat veškerý přísun výkonu na zadní kolo. Koncem testovacího dne už toho měla pneumatika dost a odebrala se do věčných lovišť.

 

Na Power Slick Evo i do závodu

Když jsem se potom bavil s hlavním technikem od Michelinu o závodních směsích Ultimate, zjistil jsem, že si všichni jezdci pochvalují přední směs, které říkali technici „nové C“. Po obutí pneu na ráfek jsem s velkým překvapením zjistil, že jde o pneumatiku, kterou jsem měl doteď na testování, tedy Power Slick Evo. Když jsem obešel jezdce, zjistil jsem, že ji opravdu měli všichni. Používal jsem ji proto s klidem v kvalifikacích i obou závodech.

Zadní pneumatiky už byly odlišné a my jsme měli na výběr mezi směsí A a B. Béčko mělo být trochu tvrdší, ale zase mělo víc vydržet. Já jsem vyzkoušel obě varianty a závody jsme nakonec jeli na měkčí směsi A, ale po sedmnáctikolovém závodu byla v podstatě na odpis.

Hlavní technik mi potvrdil, že obě směsi jsou velmi podobné. Směs A měla skvělou přilnavost při prvních pěti kolech, potom se chovala v podstatě stejně jako tvrdší směs B.

Rozdíl mezi závodními Ultimate a Evo byl cítit určitě v lepší přilnavosti, ale ta byla vykoupena poměrně menší životností zadních pneumatik.

Celkové chování pneumatik bych ohodnotil něco mezi Pirelli a Dunlop. Pirellky jsou charakteristické tím, že jsou svojí konstrukcí měkčí a celá pneumatika se tak trochu žvýká. Grip je přitom úžasný, jen si na to musí jezdec zvyknout. Dunlopy mají naopak velmi tvrdé jádro, proto máte pocit, že jedete po kolejích. Michelinky v tomhle vyšly spíš uprostřed, na což si podle mě všichni jezdci dokážou rychle zvyknout.

 

Z mého testu vyplynulo, že v pneumatikách Michelin Power Slick Evo mají všichni závodníci velmi rozumnou variantu pneumatik na okruh, kde se nemusí bát žádného zákeřného chování. Za rozumnou cenu si užijete v klidu spoustu rychlých kol.

tagy:

Komentáře

Napiš komentář

Pokud chcete napsat komentář, tak se přihlašte. Jste tu nový? Zaregistrujte se.

Registrovat
Zpět nahoru